Roztocze to wschodni region naszego kraju o szerokości ok 20 km i długości 180 km. Ciągnie się od Kraśnika do Lwowa. Na Roztocze warto przyjechać przede wszystkim ze względu na przyrodę, ale nie tylko – tutejsze miasta i miasteczka zachwycają swymi układami architektonicznymi, zabytkami i niezwykłym klimatem.

I tylko dodam, że to zestawienie jest subiektywne i niepełne. Nie ma tu przecież Krasnobrodu, Nielisza, Frampolu, Obszy i pewnie kilku innych miasteczek. Ale, z pewnością, od tych poniżej warto rozpocząć „znajomość” z Roztoczem. I zakochać się po same uszy.

Zamość – miasto idealne

Zamość – perła renesansu, miasto arkad, Padwa północy – miasto założone przez rodzinę Zamoyskich jako miasto idealne – funkcjonalne, bezpieczne, przyjazne i piękne. Autorem projektu planu urbanistycznego miasta był Bernardo Morando. W 1992 r. Stare Miasto zostało wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Zamość, Roztocze, zwiedzanie Polska Wschodnia

Co warto zobaczyć w Zamościu?:

  • Stare Miasto: z Rynkiem Wielkim, barokowym ratuszem w stylu manierystyczno-barokowym, ormiańskimi kamienicami oraz zachowanymi fragmentami umocnień obronnych, Biblioteką Akademii Zamoyskich, Pałacem Zamoyskich czy Akademią Zamoyskich, jak również licznymi zabytkowymi kościołami. Na stronie http://www.turystyka.zamosc.pl/ udostępnione są trasy zwiedzania (np. Najważniejsze miejsca w Zamościu, Ciekawe miejsca, Co warto zobaczyć, Sławni ludzie);
  • Park Miejski – jeden z najpiękniejszych w Polsce, zwłaszcza wiosną (w Parku Miejskim znajduje się kojec z makietą Zamościa – wejścia: co godz. w godz. 12.30 – 16.30, cena biletu: 2,50 zł – normalny, 1,50 zł – ulgowy);
  • trasy turystyczne: Bastion VII (ul. Łukasińskiego 2; http://nadszaniec.zamosc.pl), podziemia oficyny Ratusza;
  • ZOO – ul. Szczebrzeszyńska 12, ceny biletów: 17 zł – normalny, bilet ulgowy – 12 zł, godziny otwarcia – 9.00-18.00, http://www.zoo.zamosc.pl/.

Zamość on-line: http://www.turystyka.zamosc.pl/

Janów Lubelski – brama Roztocza

Janów Lubelski powstał w 1640 r. z fundacji Katarzyny z Ostrogskich Zamoyskiej. Do największych atrakcji Janowa Lubelskiego należy „ZOOM NATURY” – park rekreacji usytuowany nad zalewem. Składa się z czterech edukacyjnych laboratoriów, parku linowego, placów zabaw i wielu innych atrakcji.

Ale Janów Lubelski to  nie tylko współczesne atrakcje, to przede wszystkim historia: zabytkowa zabudowa, zespół kościoła parafialnego św. Jana Chrzciciela – dawny kościół i klasztor Dominikanów, więzienie z pierwszej połowy XIX wieku, w którym obecnie znajduje się Muzeum Regionalne. To także, jak wszędzie na Roztoczu, piękne położenie oraz niecodzienne imprezy: Letnia Gala Jeździecka, Festiwal Kaszy Gryczaki, Jarmark Janowski i Jarmark Garncarski.

Zwierzyniec

Zwierzyniec to miasteczko, od którego rozpoczęła się moja przygoda z Roztoczem. Być może dlatego jestem absolutnie nim zauroczona, a być może to dlatego, że można tu zjeść najlepsze pierogi z kaszą gryczaną.

Najbardziej znany w Zwierzyńcu jest kościół „Na wodzie”. To kościół filialny św. Jana Nepomucena wzniesiony w latach 1741 – 1747 z fundacji Tomasza Antoniego Zamoyskiego. Zachwyca swym położeniem na wyspie, ale i jego wnętrze jest godne uwagi. Ponadto w Zwierzyńcu możecie zobaczyć budynki zarządu Ordynacji Zamoyskiej, lokalny browar „Zwierzyniec”. Po zwiedzeniu miasteczka warto wybrać się nad Stawy Echo, a później trasą prowadzącą po Roztoczańskim Parku Narodowym do Florianki, gdzie znajduje się Hodowla Koników Polskich.

Roztocze, Zwierzyniec, Florianka, Hodowla Koników Polskich , Polska Wschodnia

Józefów i okolice

To niewielkie miasteczko nazywane jest „rowerową stolicą Roztocza”. To tu rozpoczynają się szlaki rowerowe we wszystkich kierunkach. Ale to nie jedyny powód, żeby odwiedzić Józefów. W obrębie miasta można odwiedzić kamieniołom „Babia dolina” z najwyższą wieżą widokową w rejonie, a na rynku – zwiedzić kirkut, neobarokowy kościół parafialny oraz podziwiać fontannę, zegar słoneczny i replikę pręgierza. A później wypocząć na plaży nad zalewem. Na terenie gminy Józefów znajdują się trzy parki – jeden narodowy i dwa krajobrazowe. Tutaj też odnajdziecie jedną z największych atrakcji Roztocza – rezerwat „Czartowe Pole” z ruinami dawnej papierni i przełomem rzeki Sopot, a także rezerwat „Szum” ze słynnymi na całą Polskę mini-wodospadami. Warto również wybrać się do Górecka Kościelnego, aby zobaczyć modrzewiowy kościół p.w. św. Stanisława z 1768 r. Nieopodal kościoła ciągnie się przepiękna aleja wiekowych dębów. Józefów to doskonałe miejsce wypadowe na Roztocze.

Roztocze, Józefów, Polska Wschodnia, zwiedzanie

Roztocze w wierszu – Szczebrzeszyn

Dla poszukiwaczy chrząszczy, miłośników bajek i … wielokulturowości Szczebrzeszyn jest miejscem idealnym. To najstarsze miasto Roztocza urzeka nie tylko swoim położeniem, ale i artystycznym klimatem. Jego historia sięga XIII wieku, kiedy na szlaku handlowym z Krakowa do Kijowa powstał tu gród. Nazwa miejscowości pochodzi najprawdopodobniej od wyrazu „szczebrzuszyć”, czyli robić coś źle, niedbale. O wielokulturowości Szczebrzeszyna świadczą zabytki, jakie można tu podziwiać.

Roztocze, Szczebrzeszyn, chrząszcz, Polska Wschodnia, zwiedzanie

Są to m.in.:

  • renesansowy kościół parafialny św Mikołaja z lat 1610 – 1620;
  • Cerkiew Zaśnięcia Bogarodzicy będąca jedną z najstarszych cerkwi w Polsce (jej mury pochodzą z XIV – XV wieku);
  • Synagogę z przełomu XVI i XVII wieku, wielokrotnie przebudowywaną, a w latach 1957 – 1963 poddana rekonstrukcji;
  • Klasztor franciszkanów wraz z kościołem św. Katarzyny;
  • Kirkut z inskrypcjami z początku XVIII wieku.

Prawda, że warto pomyśleć o odwiedzeniu Roztocza? A to dopiero początek.

Autor: Marta Herbergier