W dzisiejszym wpisie znajdziecie subiektywny spis książek podróżniczych, które moja córka poleca dzieciom. Wszystkie one znajdują się w Jej biblioteczce. Na chwilę obecną „rządzą” „Podróżowniki” i „Mamma mia”. Miłej lektury!

 Mapy – Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Mapy, Mizielińscy, dzień dziecka, prezent, dla dziecka, dziecko, książki podróżnicze dla dzieciTo książka, która szturmem zdobyła serca polskich dzieci i ich rodziców. Mało tego, dotychczas została przetłumaczona na 25 języków i jest tłumaczona na kolejne.

I nie sposób się dziwić popularności tej książki i temu, że brakuje jej na półkach przed każdymi świętami – wystarczy zajrzeć do środka. Znajdziemy tam przepięknie narysowane mapy 42 krajów i 6 kontynentów. Na każdej z nich umieszczone zostały w formie obrazkowej informacje i ciekawostki o danym kraju. Z „Map” dowiemy się, czym jest London Eye, że w Czechach je się smażony ser i knedliki, a także, że krawat wywodzi się od chust noszonych na szyi przez dawnych Chorwatów. „Mapy” to niezapomniana podróż do bliższych i dalszych krajów, to fascynująca wyprawa w nieznane, to w końcu – mnóstwo zabawy. Warto dodać, że ciekawe uzupełnienie „Map” stanowi „Mapownik”. To blok z zadaniami rysunkowymi, w którym odnajdziemy kolejną porcję ciekawostek i informacji na temat różnych krajów oraz będziemy mogli co nieco porysować.

Podróżowniki

Podróżowniki, Kobusowie, dzień dziecka, Włochy, książki podróżnicze dla dzieci

Podróżowniki to nowa seria książek autorstwa Anny i Krzysztofa Kobusów – wspaniałych rodziców, którzy wraz ze swymi synami przemierzają świat w poszukiwaniu przygody. Podróżowniki łączą w sobie elementy przewodnika i kreatywnego pamiętnika, dzięki czemu dzieci łatwiej przyswajają i zapamiętują informacje. To świetny pomysł na długą podróż, bo dzięki książeczkom czas szybciej mija. A że ksiażki są niewielkiego formatu, z pewnością zmieszczą się do każdego plecaka.

W serii ukazało się 10 Podróżowników: Chorwacja, Grecja, Włochy, Egipt, Turcja,  Karkonosze i Kotlina Kłodzka, Wybrzeże Polski, Tatry i Pieniny, Warmia i Mazury oraz Podróżownik uniwersalny.

Warto sięgnąć także po inne książki po inne książki autorstwa Anny i Krzysztofa Kobusów lub odwiedzić ich portal: http://www.malypodroznik.pl/.

Kraków, Paryż, Rzym, Londyn, Warszawa, Praga i Barcelona dla młodych podróżników

Po udanym debiucie w 2012 r. pierwszych czterech przewodników, w tym roku przyszła pora na kolejne, a i to pewnie nie koniec. Napisane przez  Martę Spingardi, zilustrowane przez Mariannę Oklejak stanowią świetne uzupełnienie „dorosłych” przewodników. Zbiór dowcipnych historyjek o bardziej i mniej znanych miejscach. Książeczki zawierają mapy, ciekawe ilustracje i mnóstwo informacji o historii, kulturze, sztuce i zwyczajach mieszkańców ważnych miast na mapie Europy.

Tomek Wilmowski

Pamiętacie cykl książek o tym bohaterze autorstwa Alfreda Szklarskiego? Tomek w krainie kangurów, Tomek na Czarnym Lądzie, Tomek na wojennej ścieżce, Tomek na tropach Yeti, Tajemnicza wyprawa Tomka, Tomek wśród łowców głów, Tomek u źródeł Amazonki, Tomek w Gran Chaco oraz Tomek w grobowcach faraonów – aż się łezka w oku zakręciła. Opowiadania o przygodach Tomka i jego przyjaciół przemierzającego nieodkryte krainy na początku XX wieku przez lata cieszyły się niesłabnącym powodzeniem. Całą seria jest nadal dostępna w sprzedaży, ukazała się nakładem wydawnictwa MUZA S.A.

Miroslav Šašek „Oto jest …”

Oto jest Rzym, Miroslaw Sasek, prezent, dla dziecka, książka podróżnicza, książki podróżnicze dla dzieciI znów seria sprzed lat. Czeski ilustrator i autor książek dla dzieci przed pięćdziesięcioma laty przygotował serię albumów o najpiękniejszych miastach świata. Po polsku zostały wydane: Oto jest Londyn, Oto jest Paryż, Oto jest Rzym, ale w innych językach odnajdziecie również publikacje o Edynburgu, Monachium, Wenecji, San Francisco, Izraelu, Irlandii, Hong Kongu, Grecji i innych miejscach. Przepiękne ilustracje i niesamowity klimat miast przeniesiony wprost na karty książek powodują, że warto mieć te publikacje w biblioteczce.

Monika Utnik-Strugała „Mamma mia”

MAmma Mia, Włochy, dla dziecka, książka dla dziecka, prezent, dzień dziecka, książki podróżnicze dla dzieciNie jestem przekonana, czy to jest książka napisana dla dzieci. Wiem natomiast, że moja córka pochłonęła ją w oka mgnieniu i była to pierwsza „gruba” książka, którą samodzielnie przeczytała. Opowiada – oczywiście – o Włoszech, o kulturze, sztuce, zwyczajach, o kuchni, ale także o samochodach i piłce nożnej. To prawdziwa perełka, miłośnicy Włoch muszą ją przeczytać, a ci, którzy nimi nie są – z pewnością się nimi staną po jej przeczytaniu.

Mała reporterka Nela

Nela, książka, dla dzieci, książka podróżnicza, dzień dziecka, książki podróżnicze dla dzieciNela, dziesięcioletnia dziewczynka, podróżuje ze swoimi rodzicami po całym świecie. A o swoich podróżach napisała już pięć książek. Znajdziecie w nich informacje o krajach, które zwiedziła, o innych kulturach, a także ciekawostki o zwierzętach czy o przyrodzie. Książki zostały napisane prostym, ciekawym językiem i wzbogacone dużymi, kolorowymi zdjęciami.

Dotychczas ukazały się:

  • 10 niesamowitych przygód Neli
  • Nela na 3 kontynentach. Podróże w nieznane
  • Nela i tajemnice świata
  • Nela na tropie przygód
  • Śladami Neli przez dżunglę, morza i oceany.

Ponadto, dostępne są jeszcze „Przygodnik” oraz „Zabawy z Nelą”, dziewczynka prowadzi także program w TVP ABC.

 

Autor: Marta Herbergier