Kwiecień 30, 2016 Aktualności, Podróże Brak komentarzy

Kto z nas nie słyszał o Karpaczu? To ośrodek turystyczny leżący u stóp Śnieżki – najwyższego szczytu Sudetów. Co jeszcze? No tak – świątynia Wang i Dziki Zachód. Uwierzcie – to nie wszystko.

Na górskich szlakach

Pobyt w górach to przede wszystkim przemierzanie szlaków turystycznych. Ale nie o tym będzie mój artykuł, bo przecież nie będę Wam opisywać tras w okolicach Karpacza. Do tego wystarczą: papierowa mapa (tak, tak) i dobre buty.

Niemniej jednak – nie sposób nie wspomnieć, choćby krótko, o Śnieżce i o Samotni.

Karkonosze to pasmo górskie zachodniej części Sudetów. Mają długość 70 km i szerokość 8 – 20 km i w większości leżą po czeskiej stronie. Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka – mierzy 1602 m n.p.m. Na Śnieżce znajduje się Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa oraz kaplica pod wezwaniem Św. Wawrzyńca – patrona przewodników górskich.

Samotnia, Karpacz, Karkonosze, Mały SawSchronisko PTTK Samotnia położone jest na wysokości 1195 m n.p.m. nad Małym Stawem, wśród górskich stoków, co sprawia, że jest jednym z najpiękniej usytuowanych schronisk w Polsce.

Na Śnieżkę można wejść mijając po drodze Samotnię. Wędrówkę rozpoczynamy obok świątyni Wang, gdzie wchodzimy na teren Karkonoskiego Parku Narodowego (opłata jednodniowa: normalna – 6 zł, ulgowa – 3 zł). Stamtąd udajemy się na Polanę, a następnie do Domku Myśliwskiego. Ścieżka przez Kocioł Małego Stawu doprowadzi nas do schroniska Samotnia. Niebieskim szlakiem docieramy do kolejnego schroniska – Strzechy Akademickiej. Stamtąd możemy udać się żółtym szlakiem do Białego Jaru, a później czarnym szlakiem na Kopę, gdzie zjedziemy kolejką do Karpacza albo pójdziemy w górę – na Śnieżkę. Na szczyt możemy dostać się też kierując niebieskim szlakiem ze „Strzechy Akademickiej”.

Warto dodać, że wiele osób ułatwia sobie drogę na Śnieżkę wjeżdżając koleją linową „Biały Jar” na Kopę i stamtąd udając się na szczyt. Wtedy warto w drodze powrotnej „zahaczyć” o Samotnię.

Świątynia Wang

A w zasadzie – Kościół Górski Naszego Zbawiciela.

Nie wiem, czy wiecie, ale jest to kościół ewangelicki, który w 1842 r. został przeniesiony z miejscowości Vang w Norwegii i trafił do Karpacza za sprawą króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Król kupił go do muzeum w Berlinie, natomiast w wyniku wielu okoliczności finalnie osadzono go w Karkonoszach. Sam kościół zbudowano z bali na przełomie XII i XIII wieku, jednakże w wyniku transportu do Polski zachowała się jedynie niewielka część  oryginalnych elementów.

Warto podkreślić, że świątynia Wang uważana jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce, a jej konstrukcja została zbudowana bez użycia gwoździ, a jedynie za pomocą złączy ciesielskich.

 • W sezonie letnim (kwiecień-październik) kościół jest otwarty dla zwiedzających w godzinach 9-18, natomiast w sezonie zimowym (listopad-kwiecień) w godzinach 9-17. Ceny biletów: normalny – 8 zł, ulgowy – 5 zł, wejście na dziedziniec – 1 zł.
Zamek  Chojnik w Sobieszewie

Dawno, dawno temu Kunegunda, okrutna córka kasztelana, przyrzekła rękę temu, kto objedzie konno mury zamku Chojnik. Wielu śmiałków kończyło swój żywot w przepaści, usiłując zrealizować życzenie pięknej dziewicy. Pewnego dnia na zamku zjawił się młodzieniec, w którym Kunegunda zakochała się od pierwszego wejrzenia. Bez problemu zrealizował wyzwanie, jednak odrzucił rękę Kunegundy. Zrozpaczona kasztelanka rzuciła się w przepaść.

To tylko jedna z legend o zamku Chojnik, innych możecie wysłuchać udając się na wycieczkę pięknymi ścieżkami. Uwaga: trasa może być dla niektórych nieco męcząca, ale warto ją pokonać – choćby dla niezwykłych widoków.

Zamek został wybudowany w latach pięćdziesiątych XIV wieku. W związku z zagrożeniem tureckim na początku XVI wieku został on rozbudowany i otoczony murami ze strzelnicami. W 1675 r., na skutek pożaru znaczna część zamku spłonęła, a ówcześni właściciele nie podjęli się jego odbudowy.

 • godziny otwarcia: luty – marzec oraz październik – listopad: 10-16, kwiecień – czerwiec oraz wrzesień: 10-17, lipiec – sierpień: 10-18.
 • ceny biletów: normalny – 6 zł, ulgowy (emeryci, renciści) – 5 zł, ulgowy (dzieci, młodzież, studenci) – 4 zł.

Pamiętajcie, że, będąc na zamku Chojnik, warto wybrać się na Starówkę do Jeleniej Góry. Kolorowe kamieniczki na rynku wyglądają bardzo malowniczo, a posąg Neptuna (!) przy miejskiej studni budzi zdziwienie niejednego turysty.

 Zapora na Łomnicy

Nie wiem, jak to się dzieje, ale na wielu blogach można zobaczyć zdjęcie z tego miejsca. Przyznajmy szczerze – atrakcja żadna, ot, zapora przeciwpowodziowa, która została wybudowana przeszło sto lat temu. Ale zdjęcie trzeba mieć.Zapora na Łomnicy, Karpacz

Kowary

Podziemna Trasa Turystyczna o długości 1200 m pozwoli na zapoznanie się z dziejami górników i historią górnictwa w Sudetach. Jej początek ma miejsce już w czasach średniowiecznych, kiedy to Walończycy rozpoczęli najpierw poszukiwania, a później wydobycie żelaza w dolinie Jedlicy. Wojna 30-letnia doprowadziła do upadku kopalń w Karkonoszach. Dopiero dwudziestolecie międzywojenne przyniosło dalszą eksploatację – Niemcy zaczęli wydobywać uran. Działania te były kontynuowane przez ZSRR po II wojnie światowej do czasu, kiedy w 1973 r. kopalnię w Kowarach przejęła Politechnika Wrocławska na cele badawcze. W latach 70-tych i 80-tych na terenach byłej kopalni Podgórze leczono m.in. schorzenia układu oddechowego.

 • godziny otwarcia: 10-16 (wejście o każdej pełnej godzinie), z wyjątkiem 24.12 oraz 31.12 – czynne do godz. 14.
 • ceny biletów: normalny: 25 zł, ulgowy 19 zł, fotografowanie – 5 zł.

W Kowarach znajduje się również Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Zwiedzanie parku wraz z przewodnikiem pozwoli na poznanie historii Dolnego Śląska i zapoznanie się z jego największymi atrakcjami. Zabytki odwzorowane zostały w skali 1:25, a wśród nich możecie zobaczyć m.in.: zamek Czocha, schronisko Samotnia czy kościół Pokoju pw. Ducha Świętego w Jaworze.

 • godziny otwarcia: 9-18;
 • ceny biletów: normalny: 20 zł, ulgowy: 16 zł (dzieci do 14 r.ż.), 17 zł (młodzież), 18 zł (studenci, seniorzy, niepełnosprawni).
Na Dzikim Zachodzie

Western City w Ściegnach koło Karpacza co roku przyciąga prawdziwe tłumy. Na miejscu można zwiedzić kowbojskie miasteczko, wypłukiwać złoto z piachu, strzelać z łuku czy spróbować ujeżdżać elektrycznego byka. Organizowane są także liczne pokazy m.in. napad na bank, indiański taniec czy pokaz rewolwerowca z coltami. Dodatkowo, w soboty (w sezonie letnim) odbywa się rodeo show.Western City, Karpacz, Ściegna

 • ceny biletów wstępu: dzieci: 11 zł (pn-pt), 12 zł (weekendy, święta, imprezy); dorośli: 13 zł (pn-pt), 17 zł (weekendy, święta, imprezy),  można także wykupić karnety promocyjne obejmujące bilet wstępu i dodatkowe atrakcje (dzieci – 19 zł, dorośli – 22 zł),
 • godziny otwarcia: 10-20,
 • więcej informacji: http://www.western.com.pl/
Coś nieoczywistego – Karkonoskie Drezyny Ręczne

Muszę przyznać, że jest coś w drezynach, co fascynuje mnie niesamowicie. Jeszcze nigdy żadną nie jechałam, planuję to zrobić podczas wakacyjnego pobytu w Puszczy Białowieskiej (o drezynach w Puszczy pisałam tutaj i tutaj). Od pewnego czasu i w Karpaczu, na nieczynnej stacji kolejowej, można wyruszyć w podróż pojazdem szynowym napędzanym siła własnych mięśni. Warto dodać, że karkonoskie drezyny poruszają się po jednych z najwyżej i najbardziej pochylonych torów kolejowych w Polsce.

 • cena za przejazd: dorośli – 5 zł, młodzież i dzieci – 3 zł. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej: http://drezynykarpacz.pl/
Adrszpaskie Skalne Miasto – nieco dalej, ale tuż nieopodal

Tak wiem, że o atrakcjach Ziemi Kłodzkiej należałoby napisać oddzielny artykuł, a  przede wszystkim pojechać specjalnie wyłącznie tam. Niemniej jednak wiem, że sporo turystów, będąc w Karpaczu, odwiedza Skalne Miasto, bo to zaledwie 65 km drogi do pokonania.Karpacz, Skalne Miasto, Adrszpasko-Teplickie Skały, Czechy(1)

Skały Adrszpasko-Teplickie są masywem usytuowanym w Górach Stołowych. Nieopodal wsi Adrszpach „wyrastają” Skały Adrszpaskiej – ogromne piaskowce, których kształty są wynikiem działań natury: wody, wiatru, temperatury. To prawdziwy raj dla miłośników wspinaczki, jest tu kilka tysięcy tras wspinaczkowych. Przygotowane zostały również dwie trasy turystyczne: dłuższa, o długości ok. 4 km, oraz krótsza, której długość wynosi 1,5 km.

 • dojazd: Skalní Město, 549 57 Adršpach, Czechy
Moc atrakcji dla dzieci

Poza wszystkim tym, co opisałam powyżej, Karpacz oferuje najmłodszym liczne, mniej lub bardziej wyszukane atrakcje. Prywatne Miejskie Muzeum Zabawek mieszczące się przy ul. Kolejowej 3, posiada w swych zbiorach liczne eksponaty związane z koleją. Park Bajek, utworzony z myślą o najmłodszych, przeniesie Was do krainy Czerwonego Kapturka i Kopciuszka (ul. Wilcza 2, Karpacz), a wielbiciele  LEGO z przeciwnością  odnajdą coś dla siebie w Prywatnym Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO (ul. Mickiewicza 11, Karpacz) lub na Interaktywnej Wystawie z Klocków LEGO (ul. Konstytucji 3 Maja 24). Miłośnicy aktywności fizycznej powinni udać się do Parku Linowego Tarzan (http://parklinowykarpacz.pl/), na tor saneczkowy Kolorowa (ul. Parkowa 10, Karpacz), na całoroczne lodowisko (ul. Gimnazjalna 2, Karpacz), a w przypadku niepogody – do aquaparku (Aquapark Sandra, ul. Obrońców Pokoju 3, Karpacz) lub Parku Wodnego Tropikana przy Hotelu Gołębiewski (ul. Karkonoska 14, Karpacz).

Wydarzenia kulturalne, imprezy

Kalendarz imprez odbywających się w Karpaczu odnajdziecie tutaj, a aktualności z Kowar tutaj.Warto dodać, że co roku w Jeleniej Górze odbywa się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, a we wrześniu – Wrzesień Jeleniogórski (święto miasta połączone z licznymi festynami), szczegółowych informacji o wydarzeniach w Jeleniej Górze szukajcie tutaj.

Autor: Marta Herbergier