Grudzień 8, 2015 Aktualności, Podróże 1 komentarz

Ostatnio znajoma poprosiła mnie o znalezienie idealnego miejsca na zagraniczne wakacje. Kryterium wyboru miały stanowić: możliwość dojazdu w ciągu jednego dnia, dużo atrakcji dla dzieci, niesamowite widoki i świetna kuchnia. Wybór mógł być tylko jeden – jezioro Garda.  To miejsce, do którego mogłabym wracać zawsze. Jest tu wszystko to, czego można oczekiwać na wakacyjnej wyprawie. Każdy tu znajdzie coś dla siebie, bez względu na to, czy szuka ciszy i spokoju, możliwości aktywnego wypoczynku czy też rodzinnej atmosfery.

O jeziorze

To ogromne jezioro o długości ponad 50 km leży na północy Włoch i jest największym spośród jezior w całym kraju. Jest pięknie położone: od północy graniczy z Alpami, od południa – z Niziną Padańską. Znajdujący się na poziomie 65 m n.p.m. akwen otaczają góry o wysokości przekraczającej 2000 m n.p.m. Średnia głębokość jeziora wynosi 136 metrów. Na jeziorze znajduje się pięć dużych wysp oraz liczne mniejsze wysepki. Panuje tu specyficzny mikroklimat – należy spodziewać się raczej pogody śródziemnomorskiej, aniżeli alpejskiej.

Co warto zobaczyć

Urocze włoskie miasteczka to niewątpliwie jeden z największych atutów jeziora Garda. Gdziekolwiek byście nie pojechali, zachwycą Was małe, romantyczne uliczki, pełne zakamarków i sklepów z przeróżnymi bibelotami, zabytki pojawiające się w najbardziej nieoczekiwanych miejscach oraz otwartość Włochów.

Z całą pewnością wśród miejscowości leżących nad Gardą wyróżnia się usytuowana na południu miejscowość Sirmione – ze względu na pochodzący z XIII wieku zamek warowny rodziny Scaligerich. Na końcu półwyspu znajdują się pozostałości archeologiczne zwane Grotte di Catullo, choć nie do końca wiadomo, czy rzymski poeta kiedykolwiek przebywał w tych okolicach.

Na zachodnim brzegu jeziora warto zatrzymać się w Gardone Riviera, aby zwiedzić niezwykle intrygujący ogród botaniczny Giardino Batanico Hruska, zbiór budowli Gabriela d”Annunzio czy romański kościół San Francesco w Gargnano. Po drodze na północ, w miejscowości Salo, znajduje się najdłuższa promenada nad jeziorem oraz jedyna występująca w okolicy katedra – Santa Maria Annunziata.

Północny brzeg jeziora Garda to przede wszystkim miejsce dla miłośników aktywności fizycznej. Ale i tu można obejrzeć niezwykle ciekawe miejsca. Jednym z nich jest Cascata del Varone – wodospad o wysokości 100 m leżący nieopodal Riva del Garda. Z kolei w Malcezine warto wsiąść do obracającej się wokół własnej osi kolejki linowej, aby później na wysokości 1700 m n.p.m. podziwiać widoki okolicy i, być może, wyruszyć pieszo bądź rowerem na wycieczkę.

BArdolino, jezioro Garda, muzeum winaWe wschodniej części jeziora należy bezwzględnie zatrzymać się w miejscowości Bardolino. Wyrabiana w okolicy oliwa nie ma sobie równych, a przy okazji możemy zapoznać się z jej historią (Museo dell’Olio w miejscowości Cisano oddalonej o 3 km od Bardolino). Nieopodal znajduje się także winiarnia ze zbiorem starych urządzeń do produkcji i rozlewu wina. W Bardolino warto wstąpić do malutkiego kościółka San Severo z zachwycającymi freskami z I połowy XIII wieku.

Również inne miejscowości wschodniego wybrzeża – Garda, Lazise, Torri del Benaco czy Peschiera del Garda godne są wizyty choćby na krótką chwilę dla wypicia popołudniowego espresso.

Dla dzieci

Jezioro Garda to prawdziwy raj dla dzieci. Na jego wschodnim brzegu brzegu znajduje się parki rozrywki, którego atrakcje przyprawią o zawrót głowy niejednego dorosłego.

blue tornado, gardaland, parki rozrywki, jezioro GardaGardaland to jeden z największych lunaparków we Włoszech. Liczący ok. 60 ha powierzchni przybytek został podzielony na trzy części: Fantasy, Adventure i Adrenaline.

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, jakie możecie tu odnaleźć, ale z pewnością zachwyci Was Blue Tornado – odwrócony roller coaster (krzesełka wiszące pod torem) czy Raptor – pierwszy we Włoszech wing roller coaster, w którym siedzenia ułożone są po bokach toru. Dla najmniejszych odwiedzających została wydzielona specjalna strefa, w której mogą korzystać z atrakcji przeznaczonych specjalnie dla nich. Mnie najbardziej przypadły do gustu kolejki „przygodowe”: Colorado Boat – przejażdżka w wydrążonym pniu i Jungle Rapids – spływ pontonem po rzece. Będąc w Gardalandzie koniecznie trzeba dotrzeć do Flying Island wznoszącą się 50 metrów w górę, aby zobaczyć niesamowite widoki zarówno na sam park, jak i jezioro Garda.

Bilet do parku nie należy do najtańszych, warto więc połączyć go z biletem do Sea Life – podwodnego świata pełnego ryb i zwierząt morskich. Bilety lepiej zakupić przez Internet, aby uniknąć kolejek do kas.

Canevaworld to tak naprawdę dwa odrębne parki rozrywki: Movieland Park i Caneva Aquapark. Atrakcje pierwszego z nich, dedykowanego miłośnikom kina, odnoszą się w bardziej lub mniej bezpośredni sposób do kultowych filmów. Nad wszystkim góruje Hollywood Action Tower – wieża swobodnego spadania o wysokości 50 metrów. Wizytę w parku rozrywki urozmaicają pokazy filmowe i widowiska.

Z kolei Caneva Aquapark stanowi wariację na temat wodnego parku rozrywki. Część zjeżdżalni przeznaczona jest dla prawdziwych (i odważnych) miłośników wodnego szaleństwa, ale znajdziecie tu również atrakcje przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Podobnie, jak w przypadku Gardalandu i Sea Life, istnieje możliwość zakupu biletów łączonych do obu parków.

Innymi parkami wodnymi w okolicach jeziora Garda są: Pico Verde oraz Parco Aquatico Cavour, nie są one jednak tak duże, jak te opisane wyżej.

Komu jeszcze mało wrażeń, może udać się do Park Jungle Adventure w miejscowości San Zeno Di Montana i wypróbować swoje możliwości na ścieżkach o rożnym poziomie trudności.

Poza parkami rozrywki warto wybrać się również do innych miejsc atrakcyjnych dla najmłodszych.

Parco Giardano Sigurta, jezioro Grda, parkParco Natura Viva to położony na 40 hektarach ogród zoologiczny. Poza oglądaniem zwierząt na wybiegach i tropikalnych roślin warto skusić się na wizytę w Safari Parku – przejażdżkę własnym samochodem pośród afrykańskich zwierząt.

Kto uwielbia podziwiać przyrodę, powinien wybrać się do wielkiego parku przyrodniczego Parco Giardino Sigurta leżącego ok. 20 km na południe od jeziora Garda.

Nie należy również zapominać o rejsach statkiem, które z pewnością przypadną do gustu naszym milusińskim. Siatka połączeń między poszczególnymi miejscowościami jest dobrze zorganizowana i stanowi alternatywę dla podróży górskimi serpentynami.

Dla aktywnych

Malcezine, jezioro Garda, wycieczki pieszeJak już wcześniej wspomniałam – zwolenników aktywnego spędzania wypoczynku spotkamy przede wszystkim na północnym brzegu jeziora, gdzie można uprawiać windsurfing, wspinać się, nurkować czy żeglować. W tych okolicach niezwykle popularne jest również kolarstwo MTB.

Dla nieco mniej zaprawionych polecam piesze wędrówki, zwłaszcza w okolicach Malcesine. Wjazd kolejką na Monte Baldo umożliwia dalszą eksplorację terenów górskich dzięki licznym szlakom pieszym.

Jeśli myślicie o wakacjach nad Gardą, nie zastanawiajcie się ani chwili dłużej. To miejsce, do którego wrócicie niejeden raz.

Autor: Marta Herbergier