Dziś przenosimy się na Węgry. Podróż kulinarna będzie zatem na ostro z lekką domieszką zapachu dymu znad ogniska.

Słów kilka o gulaszu

gulasz węgierski, Węgry, kulinariaPodstawowe składniki gulaszu węgierskiego to mięso, cebula i papryka. Wariacji na temat gulaszu i jego odmian jest zapewne tyle, ile kucharzy. Przeczytałam Internet od deski do deski, żeby znaleźć przepis idealny i wcale nie jestem mądrzejsza, niż wcześniej.
Pochodzenie gulaszu jest nieskomplikowane – potrawę tę przyrządzali pasterze wypasający bydło w okresie wiosennym i letnim na terenach nizinnych na Węgrzech.  Pasterzy nazywano gulyás i stąd nazwa ich posiłku. Później potrawa ta przyjęła ludową nazwę pörkölt wywodzącą się od słowa pergelt, czyli „przyrumieniony”. Początkowo gulasz stanowił mieszankę smażonego na słoninie mięsa z poszatkowaną cebulą. Kiedy na Węgrzech pojawiła się nowa przyprawa – papryka, powstał gulasz w obecnej postaci i rozpowszechnił się w całym kraju.
Istnieją różne odmiany gulaszu węgierskiego, w zależności od rodzaju mięsa, z którego jest zrobiony. Mamy zatem marhapörkölt (z wołowiny), birkapörkölt (z baraniny) czy vaddisznópörkölt (z dzika) oraz wiele innych rodzajów gulaszu.
Tyle słowem wstępu, pora zacząć działać.

Gotujemy gulasz węgierski

Pomimo zatrzęsienia książek kucharskich w mojej biblioteczce domowej, mam ogromny problem z ugotowaniem czegoś zgodnie z przepisem. Uznaję go bowiem za wielce niezobowiązującą wytyczną, nie przesądzającą o ostatecznym, idealnym smaku potrawy.
Jak tu teraz ugotować gulasz i podać przepis na bloga? Jest to trudne o tyle, że z przepisu ma skorzystać osobnik płci męskiej, który w kuchni doskonale gotuje jedynie wodę na herbatę.
Składniki:
Jak już wcześniej pisałam, podstawowe składniki gulaszu węgierskiego to mięso, cebula i papryka. Weźmy zatem: kilogram wołowiny, 5-6 cebul, 4-5 papryk (dowolne, mogą być wymieszane) i przyprawy: sól, pieprz, kilka (kilka to np. 5-6) ząbków czosnku, słodką i ostrą mieloną paprykę albo, jeśli macie pastę węgierska (również słodka i ostrą), ziele angielskie (kilka ziaren), liść laurowy (3 szt.), puszkę krojonych pomidorów. Jeśli ktoś lubi gęste sosy, będzie potrzebował nieco mąki, a do smażenia niezbędny jest jeszcze smalec lub olej.
I co teraz?
Mięso należy pokroić w kostkę o wymiarach ok. 3 × 3 cm (nie potrzebujemy do tego wcale linijki, nic się nie stanie, jeśli te kostki nie będą takie same), a cebulę w „pióra”(tutaj Pascal Brodnicki pokazuje, jak to zrobić).

gulasz węgierski, Węgry, kulinaria

Rozgrzewamy tłuszcz, podsmażamy mięso, a następnie dodajemy cebulę i zmiażdżony czosnek (ja smażę oddzielnie mięso, oddzielnie cebulę). Jeśli ktoś lubi zawiesiste sosy, mięso przed smażeniem należy oprószyć mąką. Zestawiamy garnek ze wszystkimi składnikami z ognia, czekamy chwilę, aby temperatura się obniżyła, wsypujemy paprykę w proszku (tak myślę, że 2 łyżki słodkiej papryki i sporo mniej ostrej będzie ok, ale to zależy od preferencji kucharza) lub dodajemy pastę paprykową, a także ziele angielskie i liść laurowy, solimy i pieprzymy. Ja dodaję jeszcze odrobinę wędzonej papryki w proszku – to rewelacyjna przyprawa, która w tym przypadku sprawi, że gulasz będzie smakował jak znad ogniska.

gulasz węgierski, Węgry, kulinaria

Podlewamy wodą i dusimy pod przykryciem, aż mięso będzie miękkie. (ja podlewam również odrobinę wytrawnym czerwonym winem;). Wody nie należy dawać za dużo, ale jednocześnie pilnować, aby gulasz się nie przypalił. Pod koniec gotowania dodajemy pokrojoną paprykę i pomidory w puszce.

gulasz węgierski, Węgry, kulinariaGulasz możemy zjeść: ze smakiem, z kluskami śląskimi, z plackami ziemniaczanymi lub jak kto lubi.

Do gulaszu węgierskiego można oczywiście dodać inne warzywa, np. pieczarki albo marchewkę z groszkiem i ziemniakami – powstanie wówczas zupa gulaszowa.

A jak wygląda wersja dla wegetarian? Wszystko robimy jak powyżej, tylko do placków ziemniaczanych czy klusek śląskich nie dodajemy gulaszu;)

Zajadajcie.

Autor: Marta Herbergier