„Ale dlaczego Ty jeździsz na te campingi, w hotelu przecież byłoby Wam lepiej”. No tak…

Słowem wstępu

Współczesne campingi nieco różnią się od tych, które przyszło nam odwiedzać w szalonych czasach PRL. Mamy tu wszelkie dogodności, o jakich można zamarzyć, a oferta rozrywkowa nierzadko jest na poziomie najlepszych hoteli. Doskonała lokalizacja i świetnie zorganizowane miejsca pobytu, aquaparki, siłownie, salony masażu, świetne restauracje i dobrze wyposażone sklepy, animacje dla dzieci i dorosłych powodują, że na campingu można spędzić całe wakacje bez opuszczania go. Takie wakacje to bardzo popularna na zachodzie forma spędzania czasu. Nie zdziwcie się zatem, kiedy, nawet przed sezonem, zobaczycie na wjeździe kartkę z napisem „Brak wolnych miejsc”. Z tego względu, decydując się na konkretny camping w konkretnym terminie (zarówno, jeśli chodzi o jezioro Garda, jak i inne miejsca), warto rezerwować go z dużym wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że znajdzie się na nim miejsce właśnie dla nas.

Na własną rękę czy z touroperatorem?

Garda, Włochy, Bella Italia, camping, campingi nad jeziorem Garda

To zależy. Od tego, gdzie jedziemy i czym dysponujemy. Touroperatorzy są obecni na najbardziej popularnych campingach, co najmniej trzygwiazdkowych, w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach. Z jednej strony mamy więc pewność, że camping będzie na przyzwoitym poziomie i niczym negatywnym nas nie powinien zaskoczyć, z drugiej – dość mocno ograniczamy sobie możliwość wyboru miejsca destynacji. Do wyboru mamy pobyt w namiocie lub mobile homie. Zarówno jedne, jak i drugie są w pełni wyposażone: począwszy od zastawy stołowej i sztućców, a  skończywszy na kocach, leżakach i grillu. Przewaga mobile homu nad namiotem to własny węzeł sanitarny, klimatyzacja i nieco więcej przestrzeni. Jeśli jednak w grę wchodzą pieniądze – warto pomyśleć nad tańszą opcją, bo to i tak świetne rozwiązanie. Ostatnio popularne stały się namioty safari – duże, luksusowe namioty inspirowane afrykańskim designem, a także bungalowy – mobile homy o podwyższonym standardzie i większej przestrzeni.

Włochy, campingi, Garda, campingi nad jeziorem Garda

Jak już pisałam wcześniej tutaj, w Polsce najbardziej liczący się touroperatorzy to: Eurocamp (http://www.eurocamp.pl) oraz Vacansolei (http://www.vacansolei.pl). Warto jednak zapoznać się z ofertą Selectcamp (http://www.selectcamp.pl), Go4camp (http://www.go4camp.com), Roan (http://www.roancampingholidays.com) czy wielu, wielu innych.

Jeżeli dysponujemy swoją przyczepą, samochodem kempingowym czy choćby namiotem, mamy dużo większe możliwości: możemy jechać w ciemno, gdziekolwiek zechcemy. Nie musimy dokonywać rezerwacji z wyprzedzeniem – campingi mają obowiązek zachować pulę miejsc dostępnych „od ręki”. Te mniej oblegane, z mniejszą liczbą udogodnień są też sporo tańsze.

Nie chcąc jechać na wakacje zupełnie po omacku, warto poszukać campingu na tej stronie: http://www.eurocampings.pl/. Mamy tu możliwość wyszukania i sprawdzenia campingu spośród ponad 9900 campingów w Europie. Podlegają one corocznej ocenie przez stowarzyszenie ACSI działające od ponad 50 lat. Istnieje jeszcze strona: http://pl.camping.info/, która opisuje wszystkie w Europie campingi, bez względu na przynależność do jakiejkolwiek organizacji. Informacje tu gromadzone są przekazywane bezpośrednio przez zarządcę campingu i weryfikowane przez kempingowiczów.

Campingi nad jeziorem Garda

Na eurocampings.pl odnajdziecie 58 campingów nad jeziorem Garda, na camping.info – 48, eurocamp.pl oferuje ich 10, zaś vacansolei.pl – 16. Ceny u touroperatorów wahają się od 42 zł/dobę za namiot przed sezonem do ponad 700 zł/dobę za mobile home o podwyższonym standardzie w szczycie sezonu (tak, tak, dobrze liczycie – dwutygodniowy pobyt w mobile homie w sierpniu może kosztować niemal 10.000 zł, co więcej – rezerwacji trzeba dokonywać z dużym wyprzedzeniem). W zależności od touroperatora czy campingu, w grę wchodzą dopłaty za rezerwację, sprzątanie końcowe, kaucja czy dodatkowe opłaty za pobyt psa lub drugi samochód.

Garda, Włochy, Bella Italia, camping, campingi nad jeziorem Garda

Wśród campingów nad jeziorem Garda Polacy upodobali sobie camping Bella Italia w miejscowości Peschierra del Garda. To bardzo duży camping (niemal 1300 stanowisk) z mnóstwem atrakcji – zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych. Camping usytuowany jest bezpośrednio przy brzegu jeziora, dzięki czemu możemy korzystać także z wodnych atrakcji: kajaków, rowerków wodnych czy po prostu trochę popływać. Podkreślić należy, że brzeg jeziora jest kamienisty, warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie do wody. Pomimo ogromu campingu, wcale tego nie widać. Poszczególne kwartały oddzielone są od siebie zielenią, jedynie na basenach i podczas wieczornych animacji widać, jak wiele osób przebywa w tym miejscu. Na campingu możecie zaopatrzyć się we wszystko, czego potrzeba – są tu sklepy spożywczo-przemysłowe i restauracje. Nieopodal campingu znajduje się Lidl. Peschierra to świetna baza wypadowa, zwłaszcza do parków rozrywki położonych w bliskiej odległości.

W tej miejscowości znajduje się też camping dostępny poprzez touroperatorów Del Garda – nieco mniejszy, ale zapewniający niemal tyle samo atrakcji, co Bella Italia, a także zupełnie nieduży Campeggio Del Garda (z basenem, trzema niewielkimi zjeżdżalniami, usytuowany bezpośrednio nad jeziorem). Z kolei Altominicio Family Park, o połowę mniejszy, jest oddalony o 6 km od jeziora. Warto o tym pamiętać, dokonując rezerwacji. Camping ten ma co prawda tylko dwa baseny, ale te przeze mnie uwielbiane: z długimi, rynnowymi zjeżdżalniami i wielorybami – wyspami pośrodku.

Kolejne campingi skupione są w pobliżu Bardolino: są to San Vito i Serenella. Ten pierwszy jest oddalony od jeziora, a większość atrakcji jest dostępne na przyległym campingu Cisano, co dla niektórych może stanowić pewną niedogodność. Serenella jest małym campingiem, pięknie położonym pomiędzy jeziorem Garda a miejscowością Bardolino. Na tyle blisko, że można przejść się na spacer, aby w jakiejś miłej kafejce raczyć się winem z pobliskich winnic.

Garda, Włochy, Bella Italia, camping, campingi nad jeziorem Garda

Zwolennicy spokoju powinni wybrać się jednak na przeciwległy brzeg. Tam, w miejscowości Salo godne polecenia, zwłaszcza dla zwolenników sportów wodnych,  są dwa campingi: Weekend i Eden. Oba położone na stromych wzgórzach. Sprawia to, że z okien naszych domków czy namiotów rozlegać będzie się przepiękny widok na jezioro. To także mniejsze campingi, nie ma tu tak wielu atrakcji, ale i jest znacznie ciszej. Eden posiada prywatną plażę, na którą dostaniecie się przechodząc przez ulicę. Camping Weekend jest położony ok. 800 metrów od brzegu jeziora.

Oczywiście, to zaledwie kilka popularnych campingów, na których możecie spędzić wakacje nad jeziorem Garda. Mam jednak nadzieję, że ten artykuł, w powiązaniu z innymi na www.swojepodroze.pl dotyczącymi jeziora Garda, ułatwi Wam dokonanie wyboru.

 

 

 

 

 

 

Autor: Marta Herbergier